10 objevů z karantény

Sním o tom, že karanténu trávím ve vile Tugendhat, v hedvábném pyžamu Anamé, obklopený zelení od mých oblíbených Haenke, třeba i s tou kočkou, která je vyobrazená na titulce příznačně pojmenovaného magazínu Home Stayer. Útěk od reality, více či méně scestný, jediný lék proti úzkosti, uvězněný mezi čtyřmi stěnami. První karanténa ještě s lehkostí a dětskou naivitou - šili jsme roušky, pekli vlastní chleby a užívali si, že svět se na chvíli přestal točit. Z jak si to celé užít se najednou stalo, jak to celé přežít

Druhou karanténu, podle různých studií, zvládáme mnohem hůř. Nejistota, změny, ztráta sociálního kontaktu, ekonomická krize, globální oteplování, rasové nepokoje a výčet dalších, nás poslaly kolektivně do deprese. Jsme unavení. Tělo má prý kapacitu zvládat jen určitou nálož stresu, no a tu jsme vyčerpali už tohle jaro. Proto jsem se rozhodl, že Vám sepíšu deset věcí, které jsem našel v karanténě, ať v té první nebo současné, co mi dělají radost. A udělají ji třeba i vám:1) pochybuje snad ještě někdo o tom, že nejpohodlnějším oblečením je domácí tepláková souprava? kdo ještě nezkusil, neví o co přichází. 

2) salóny krásy jsou zavřené, tu správnou péči o pleť za nás nikdo jiný neudělá. udělat si z koupelny svoje vlastní studio nemohlo být nikdy jednodušší. ke správné péči nepotřebujete drahou kosmetiku a zázraky nečekejte na počkání, ale snažte se dodržovat základní pravidla, hydrataci a brzy uvidíte, že energie, kterou jste na to vynaložili, se vám vrátí i s úroky.

3) to, že je většina institucí zavřená, ještě neznamená, že se nemůžete vzdělávat i z domova. online jsou dnes i ti poslední hráči, stačí jen udělat pár kliků a pohodlně se usadit. 

4) krásně provoněný byt nebo dům umí neskutečně přidat na útulnosti. a právě doma teď trávíme mnohem víc času než kdy dřív, tak si to musíme udělat hezké. já nedám dopustit na vonné tyčinky nebo svíčky Woodwick s dřevěným knotem, který vytváří zvuky jako praskající oheň v krbu. 

5) koupě jakéhokoliv kuchyňského spotřebiče. no vážně, nekecám. když už musíme vařit, můžou nám některé práce ulehčit šikovní asistenti. a využijete je rozhodně i po skončení karantény. třeba vás nový kuchyňský robot přiměje vyzkoušet i jiné recepty nebo varianty jídel, na která jste byli doposud zvyklí.6) popravdě nechápu, jak někdo může přežívat karanténu bez Netflixu. já si to teda představit nedokážu. horký kakao do jedný ruky, oblíbený sušenky do druhý a na nohy tlustý ponožky. to je už takovej rituál. v poslední době navíc produkuje skvělé seriály, příkladem za všechny může být minisérie Ratched nebo slaďárna Emily in Paris.

7) květiny dokáží rozzářit den a udělat ho lepším. jsou to právě maličkosti, které nám mohou udělat radost. zkuste třeba předplatné od 99 flowers. každý týden vám domů dorazí čerstvá várka květin, ty si můžete sami naaranžovat do váz a rozmístit na oblíbená místa. 

8) všechny maličkosti dne, které nám vykouzlí dobrou náladu - oblíbené jídlo, oblíbená písnička, dlouhý spánek nebo videohovor s přáteli. dřív jsme spoustu věcí brali jako samozřejmost a až jejich omezení, nám znovu ukázalo, proč je dobré si všeho, co v životě máme, vážit.

9) naordinovali jsme si s partnerem pravidelné procházky do přírody. protože jen čerstvý vzduch a příroda, teď na podzim navíc krásně zbarvená, dokážou nalít novou energii do žil a vyčistit hlavu. 

10) popusťte uzdu fantazii a namalujte vlastní obraz, jako jsem to začal dělat já. nic na tom není. nepotřebujete mnoho zásob, v mém případě ani talentu. o malování se vypráví jako o novém terapeutickém hobby. představivosti se tak meze nekladou. a uvidíte, že budete mít z díla, které vám vzniklo pod rukami, radost. 


text a foto Czech Blondýn


Form for Contact Page (Do not remove it)

Název

E-mail *

Vzkaz *