Má tato nelehká doba i svá pozitiva?

Pandemie koronaviru převrátila život vzhůru nohama mnohým z nás. Ze dne na den se téměř změnil celý svět a celé naše fungování, na které jsme byli dosud zvyklí. Ještě první polovinu měsíce března jsme si žili naše obyčejně neobyčejný životy, až o pár dnů pozdějc, kdy sem vtrhnul virus, se najednou všechno změnilo. Uvěznil nás doma, zastavil ekonomiku, spousta z nás musela řešit finanční až existenční problémy, naše oblíbené podniky se ocitli na pokraji ohrožení, zavřeli se obchody, bary, rekreační střediska, kina, divadla a spousta dalších institucí. Konec je zatím v nedohlednu a otázkou zůstává, kdy se vrátíme do svých normálních životů, jaký jsme si žili před pandemií. A jestli vůbec. Dobrou zprávou na celé téhle situaci je, že jsme se dokázali semknout a jeden druhému pomáhat. Nechci situaci žádným způsobem zlehčovat, ale jestli se máme něco nového naučit, je to právě v tento okamžik.


To, co teď prožíváme, má i svou dobrou stránku, i když nám to teď tak možná nepřipadá.

To nejcennější, co nás může koronavirus naučit, je šance na vybudování lepších vztahů. Jistě, ne každý máme to štěstí, že můžeme trávit izolaci se svou rodinou a asi ne každé manželství a partnerství čtyřiadvacetihodinový kontakt unese. Ale přesto, můžeme tenhle čas využít k upevnění vztahů, těch rodinných i přátelských a místo běžných banalit se pokusit rozebírat i zajímavější témata než, proč v lednici nic není nebo koupil si rohlíky? Nehledě na to, že čas, kterého nikdy nebylo dost, je najednou něčím, co přebývá a stává se čím dál záludnější otázkou, jak s ním naložit. Třeba nás to konečně přiměje naučit se francouzsky, začít cvičit, zlepšit se ve vaření nebo cokoliv jiného, co jsme si vždycky přáli umět, ale nebyl na to čas.

Ohleduplnost a solidarita. Roušky jsou toho symbolem. Nenosíme je s ohledem na sebe, protože nás před nákazou v podstatě neochrání, ale máme je kvůli ohleduplnosti k ostatním. Nebo nezištné nabízení nákupů a obstarávání léků pro starší občany a sousedy.

Návrat delfínů podél pobřeží benátských kanálů se sice ukázal jako podvrh, ale tvrzení, že naše planeta dostane šanci se znovu nadechnout a trochu se vzpamatovat, už podvrh není. Zavřené továrny a omezená doprava, zejména ta lodní a letecká, mají už teď pozitivní dopad na snižující se emise skleníkových plynů a znečištění ovzduší.

Zavřené hranice nás možná znovu přesvědčí o tom, víc si vážit svobody a příležitostí, jaké máme vycestovat kamkoliv do zahraničí. Zároveň nám tahle možnost třeba ukáže jiné cesty a posilní náš trh, protože i u nás je spousta krásných míst, která stojí za objevení.

Kdo se dodnes vyhýbal online nákupům, nemá teď jinou možnost, jak si v klidu a bezpečí domova nakoupit. Rozvážkové služby jedou na maximum a karanténa prolomila ledy i co se týče jiných, než potravinových nákupů. Do online prostředí se ostatně přesunulo všechno, protože nikdo nechce zůstat mimo hru a je to pro něj v současné chvíli jediná možnost aspoň nějakého výdělku. Od virtuálních prohlídek galerií a muzeí po celém světe, přes home office a výuku ve školách, až po filmová promítání a cvičení. V tomhle směru se tak dá očekávat další, významný pokrok.

Vietnamská komunita byla jako jedna z prvních, která se dokázala semknout a nezištně pomáhat. Majitelé večerek po celé zemi například nabízejí lékařům, vojákům, zdravotníkům a pracovníkům IZS zdarma kávu, čaje a další nealkoholické nápoje. Jako jedni z prvních se zapojili i do šití roušek s energií, jakou je všichni známe. Tak nás to možná konečně přesvědčí o tom, že tady nežijí jen vedle nás, ale spolu s námi.

Jak už jsem zmiňoval výše, spousta podniků, ale i lidí, stojí před finanční a mnohdy až existenční nejistotou. Mít tak aspoň nějakou rezervu ve financích se teď ukazuje, jako obrovské plus a jak mít o jednu, ale podstatně jednu z nejdůležitějších starostí méně. Po skončení nouzového stavu tak možná spousta z nás přehodnotí názor na to, odkládat si každý měsíc pár stovek stranou.


text a foto Czech Blondýn

Form for Contact Page (Do not remove it)

Název

E-mail *

Vzkaz *