Průvodce zelenějšími Vánocemi

Jestli jste stejným milovníkem Vánoc jako já, tak se už určitě také těšíte obklopeni vánoční atmosférou. Já ji mám už asi od poloviny listopadu, kdy jsem začal péct první cukroví. Letos sice trochu jinou od předchozích, ale možná dobrý důvod, konečně si začít vážit maličkostí a investovat do něčeho, co má smysl. 


Zamýšleli jste se někdy nad tím, aby vaše Vánoce byly šetrnější a udržitelnější? Já vím, zase ta udržitelnost. V posledních letech se s ní roztrhl pytel. Ale má svůj smysl. A být ohleduplní k přírodě a nejen k ní, ale i k sobě samým, bychom neměli zapomínat ani během svátků, které platí za období pohody a klidu, ale často to tak vůbec nevypadá. Připravil jsem si proto jednoduchý průvodce, jak docílit toho, aby i vaše Vánoce byly zelenější a měli jsme z nich radost všichni, příroda nevyjímaje. 
Není od věci se trochu zastavit a zapřemýšlet, co můžete během prosince udělat jinak, šetrněji. Nemyslím to ve smyslu, vzdát se úplně všech svých zvyků a stresovat se s každým vyhozeným plastovým obalem. Co takhle:


- zkusit udělat opravdu tolik jídla, aby se stihlo během svátků sníst? Stejně jsme už všichni během karantény přibrali dost.

- nechat kapra žít a připravit si štědrovečerní veganské menu

- zabalit dárky originálně než do balícího papíru - třeba do starých novin nebo si zkusit vytvořit vlastní s pomocí starého oblečení nebo látek. A pokud se bez papíru neobejdete, alespoň sáhnout po recyklovatelném.

- pokud si neumíte představit tu pravou vánoční atmosféru bez svíček, co takhle se podívat na ty bez parafínu, ale vyrobené ze sójového nebo včelího vosku. 

- nemluvě o objednávání dárků z druhého konce světa, ale podpory naší lokální tvorby a pomoci tak obchodníkům se ztráty, které utrpěly během uzavření. Seznam originálních obchodů, které si zamilujete jsem vám sepsal tady.

- oprašte ozdoby z minulého roku nebo si vyrobte vlastní, než abyste utráceli peníze za nové. Nebo raději než stromek ozdobte sebe.

- když stromek, tak jedině živý ze školky a tak, jako jste zvyklý číst etikety u potravin nebo kosmetiky, nevynechejte ji ani v tomto případě. Skvělou variantou je i stromek v květináči, který se, při správné péči, dá na jaře zasadit. Zkuste se ale vyhýbat velkým obchodním řetězcům.Udržitelné Vánoce nejsou mýtus, ale dají se snadno a jednoduše přetvořit v realitu, aniž bychom se připravili o zvyky a radosti. 

Form for Contact Page (Do not remove it)

Název

E-mail *

Vzkaz *