Vše co jste chtěli vědět o naší svatbě

Doufám že se všichni máte dobře, i přes všechny strasti a opatření, které v poslední době jsou a že si ve zdraví užíváte podzimní atmosféru. Letošní rok je pro mnohé z nás plný změn. Minimálně pro mě rozhodně. Na některé si ještě zvykám a nejde mi to tak lehce. Jiné životní změny jsem přijal s otevřenou náručí a o té jedné zásadní, která se udála v srpnu, bude i dnešní článek. Pokud mě sledujete na instagramu, určitě vám neunikla informace, že jsme se s partnerem rozhodli vzít. Jak to celé probíhalo vám v následujících řádcích popíšu.


Na začátek by asi bylo fajn vysvětlit, že i přesto, že pro nás to manželství je, oficiálně se tomu říká registrované partnerství, což chápu, že pro někoho může být matoucí, ale osoby stejného pohlaví zatím klasické manželství u nás uzavřít nemohou. To nic nemění na tom, že jsme si tu naši svatbu udělali přesně takovou, jakou jsme si představovali. Platné registrované manželství jde uzavřít pouze na dvou místech - na matrice nebo radnici. Jelikož to první, o čem jsme měli jasno, byl termín svatby a ten se shodoval pouze s volným termínem na Staroměstské radnici, bylo od začátku jasné, kde se naše svatba uskuteční. Před samotným obřadem toho je potřeba spoustu zařídit, tak jak bývá u svateb zvykem. Když pominu běhání po úřadech a magistrátu, byly to svatební oznámení, prstýnky nebo svatební hostina. 


Co se týče výběru prstýnků, tak o těch jsem měl jasno okamžitě. Chtěl jsem podpořit lokální tvorbu a chtěl jsem něco zajímavého a nevšedního, volba tak padla na značku Mooyyy, se kterou mě pojí dlouhodobá spolupráce a jejich šperky mám opravdu rád. Vybrali jsme si stříbrné prstýnky z kolekce Elements s tím, že aby byly pro nás něčím specifickým, necháme si je upravit a vygravírujeme si na ně naše datum seznámení nebo datum svatby. 


Svatební oznámení nám dělala Terezka Řezníčková z Pro lásku, která se živí jako svatební koordinátorka a mohli jste ji už zaregistrovat, když pomáhala se svatbou Lucky z A Cup of Style. Vlastně to byla tak trochu náhoda. Potkali jsme se a Terezka měla zrovna před jedním velkým svatebním editorialem a ukazovala mi nějaké návrhy, které sama pro focení vytvořila. Mě se to hrozně zalíbilo, byl to jednoduchý a čistý design, takže jsme udělali pouze několik úprav a oznámení bylo na světě. Svatba rozhodně není levná záležitost, ale pokud neřešíte rozpočet nebo pokud si svůj den chcete opravdu užít a starosti s organizací a výzdobou přenechat někomu jinému, komu zároveň můžete důvěřovat, je svatební koordinátorka tím pravým člověkem přímo pro vás. Dalším důležitým bodem, na který jste se hodně ptali, byl svatební apartmán Salabka. Když už jsme věděli, že se obřad bude odehrávat na Staroměstské radnici v Praze, zbývalo vymyslet, kam se uchýlíme po něm a kde strávíme svatební noc. Hledal jsem kompromis mezi městem a přírodou. Popravdě, těch míst moc není. Ale, nakonec se na mě usmálo štěstí a našel jsem právě Salabku. Jedná se o apartmány, které se nachází mezi zoologickou a botanickou zahradou a nabízí nádherný výhled na vinice, takže si vůbec nepřipadáte jako v Praze, nýbrž někde na Moravě. Apartmány jsou stylizovány do francouzských viničních domů a nechybí jim téměř nic k dokonalosti. Shodou okolností byl ve stejném termínu jako byla naše svatba volný přímo svatební apartmán Ryzlink. Laděn do bílé barvy po vzoru bílého vína Ryzlink Rýnský, s obrovskou manželskou postelí zdobenou závěsy, posezením s vinotékou, s elegantně ukrytou kuchyňkou v předsíni a prostornou koupelnou s vanou uprostřed. Výhled mezi vinice byl už jen třešničkou na dortu. Za mě nejlepší volba mezi polohou-cenou-vybavením pro svatební ubytování v Praze. Vůbec nechápu, jak ten čas letí a že to budou za chvíli už dva měsíce. Co teprve čas, který věnujete přípravám a pak jen lusknete prsty a ... je po všem. Od začátku jsme věděli, že nechceme nic velkého, nechceme z toho dělat šarádu, ale že to děláme především pro sebe. Samozřejmě že především z lásky, ale i abychom už nežili, jak se říkává, na hromádce a abysme náš vztah posunuli zase novým směrem. Několik z vás se ptalo, v čem se registrované partnerství liší od manželství. Těch důvodů je víc. Kromě toho, že se mu teda neříká manželství, ale partnerství, složité je to např. s adopcí nebo dědictvím, jinak máme vesměs stejné výhody jako jiné heterosexuální páry. Víme svůj zdravotní stav, máme právo na stejné nároky i životní styl, nemusíme proti sobě vypovídat u soudu, můžeme se zastupovat v běžných záležitostech jako je např. přebírání pošty atd. Pokud vás tohle téma zajímá, všechny informace si můžete dohledat. 


Co zařizuju doteď a je to trochu běh na dlouhou trať, je změna příjmení na partnerovo. U nás to bylo ještě zapříčiněno stěhováním, které proběhlo ve stejnou dobu jako svatba, takže to netrvá zase tak dlouho, ale trpělivost to rozhodně chce. Změnit příjemní si můžete i vy, aniž byste se museli vdávat nebo ženit, jen k tomu budete potřebovat pádné důvody a v peněžence tisíc korun. 


text a foto Czech Blondýn

Form for Contact Page (Do not remove it)

Název

E-mail *

Vzkaz *