16 července 2018

Kviff 2018Já vím, já vím, Vary jsou sice už pár dní passé a bylo by asi lepší, se za nimi ohlédnout o něco dřív, já jsem se ale k sepsání dojmů z letošního ročníku dostal až tenhle víkend.

V době konání Kviff jsou Vary zajímavým panoptikem a díky sociálním sítím toho můžeme být dnes součástí i my, ať už chceme nebo ne. Většina lidí se sem sjíždí za zábavou, která trvá až do časných ranních hodin, kdy se okolí věhlasné kolonády první červencový týden mění v jednu velkou párty zónu. Neudělat si selfíčko na trase mezi Grandhotelem Pupp a hotelem Thermal neexistuje. To už je prostě taková klasika. To, že se jedná především o filmový festival a press akce a párty by měly být pouze doprovodným programem po závěrečných titulcích, spíš to ale často vypadá, že jsou naopak hlavním bodem celého festivalu, je přinejmenším velká škoda. Každý rok přitom festival ve svém nabitém programu nabízí opravdu spoustu výborných snímků, které stojí za vidění (a trpělivost při stání ve frontách na lístky). Já filmy miluju, ale po zkušenostech s předchozími ročníky, (chce to prostě pevné nervy, které mi chybí), si na ně raději velmi rád počkám. Jak dopadlo vyhlášení Nespresso Talents 2018 a na vítězné snímky se můžete podívat tady.


Lásky jedné plavovlásky

Zahajovací snímek letošního ročníku legendárního českého režiséra Miloše Formana. Vtipná, upřímná a nadčasová komedie z roku 1965 je oslavou krásy a trapnosti mládí. Rok po svém vzniku, bylo dílo nominované na Oscara a kdo ho ještě neviděl, měl by to rychle napravit!

Chvilky

Česko-slovenský film ve kterém hlavní role ztvárnily Jenovéfa Boková a Alena Mihulová vypráví příběh Anežky, která se snaží vyhovět všem, u toho ale zapomíná sama na sebe.


Terapie 3

Jako první mohli diváci v Karlových Varech vidět dva díly z nové třetí série oblíbené Terapie. U psychiatra v podání Karla Rodena alias Marka se tentokrát sejdou Zdena Studenková jako stárnoucí popová ikona, která za léta v šoubyznyse přestává rozlišovat realitu a hru pro média nebo Vojta Dyk v podání transsexuála. Na premiéru celé řady si ale musíme počkat až na podzim.

Dívka

Šestnáctiletá Laura se touží stát baletkou a pro to je ochotna obětovat cokoli. Zároveň však bojuje sama se sebou, neboť již od dětství ví, že se narodila do špatného těla. Empatický snímek získal na festivalu Cannes cenu Camera dOr za nejlepší debut.Převýchova Cameron Postové 

Cameron sice randí s klukem, zamilovaná je ale do své spolužačky. Když to zjistí její opatrovníci, rozhodnou se k radikálnímu kroku a pošlou svěřenkyni na převýchovu do speciální instituce, kde jsou teenageři pomocí křesťanské víry léčeni z homosexuality. Film na letošním festivalu Sundance získal hlavní cenu poroty.Flákač

Režisér Richard Linklater oslovil lidi ze svého okolí, aby mu pomohli natočit vizionářský celovečerní film, jehož tvar by určoval řetězec setkání v průběhu jediného dne a děj by se posouval od jedné scény ke druhé sledováním každé nové postavy. Flákač, filmová oslava spontánnosti, je (právem) považovaný za jedno z určujících amerických děl 90 let a je spjatý s generací X, která byla až příliš vzdělaná, a proto si nemohla najít adekvátní zaměstnání.

Všichni to vědí

Rodinné drama z malebné španělské vesničky, v němž excelují Penélope Cruz a Javier Bardem, sleduje složitost mezilidských vztahů a jejich proměny. Postavy jsou nuceny vypořádat se nejen s vlastní minulostí a morálkou, ale i s okolím, které často odsuzuje bez snahy o hlubší porozumění.Úkryt

Říká se, že snímek nabízí patrně nejlepší herecký výkon Michaela Shannona, pro herečku Jessicu Chastain to byla průlomová role v její hvězdné kariéře.
Bez kofeinu se to na festivalu po filmových maratonech a prohýřených nocích asi jen těžko obejde. Hlavním kávovým partnerem se pro 53. ročník stalo Nespresso. Ani letos mi neunikly jejich nevšední letní kombinace jako třeba espresso s grepovým likérem a tonicem nebo proseccem a malinovým pyré, ristretto s citronem. Mňam. Receptury na jednotlivé kávy najdete i na jejich webovkách tady.

Fotografie kviff.cz, nespresso cz, elle cz
SHARE:
Blogger Template by pipdig