Karlovy Vary a filmové tipy

Počínaje prvním prázdninovým dnem započal v Karlových Varech další ročník filmového festivalu. Jelikož jsem ale dosud nikde neviděl žádný odkazy nebo recenze k filmům, (ale všem to moc sluší a to jídlo taky vypadá skvěle) podíval jsem se na letošní program sám a tady je seznam snímků, kterým se vyplatí věnovat pozornost a budou, i po Varech, alespoň většina z nich, ke shlédnutí i v českých kinech.

Dvojitý milenec

Krásnou modelku Chloé trápí bolesti břicha, zajde proto za psychologem Paulem, který jí pozorně naslouchá. Jejich vztahová idyla končí v okamžiku, kdy Chloé spatří Paula na nečekané adrese. Anebo je to jeho dvojník? Ve svém novém filmu se režisér Francois Ozon výtvarně otírá o žánrová klišé, ale dodává jim svěží, ironickou jiskru. Výsledkem je neobyčejně zábavný erotický psychothriller, v němž režisér s mladickym zaujetím vypráví o síle vášně.


Jak balit holky na mejdanech

Romantická hudební komedie, která vznikla podle povídky Neila Gaimana pod režisérským dohledem Johna Camerona Mitchella, se odehrává v roce 1977 a byla úspěšně uvedena letos v Cannes. V hlavní roli punková královna Nicole Kidman a nespočet punkových kostýmů.

Absence blízkosti

Janu Plodkovou, jako svou oblíbenou herečku, jsem nedávno opěvoval v minisérii Single Lady. V Absenci blízkosti, komorně pojatém psychologickém dramatu debutujícího režiséra Josefa Tuky, hraje Hedviku, ženu, která zbožňuje svýho psa a trpně bojuje se svou, asi tříměsíční dcerou. Po dvou nevydařených vztazích hledá azyl u své necitlivé, ledové matky v jejím rozestavěném, sterilním domě. Film si pohrává s myšlenkami pokřivených rodinných a obecně mezilidských vztahů a ukazuje, že krev není voda a jablko nepadá daleko od stromu.

Odnikud

I v tomhle filmu je hlavní hrdinkou žena, herečka a bývalá modelka Diane Kruger, která zde hraje drsnou blondýnku Katju, která s polepšeným drogovým dealerem Nurim vychovává synka Rocca. Jejich šťastný život v turecké hamburské čtvrti ovšem rozmetá bombový teroristický útok, nastražený místními neonacisty. V novince německého režiséra s tureckými kořeny Fatiha Akina si Diane poprvé zahrála v rodné němčině a za svůj procítěný výkon si odnesla Zlatou palmu z festivalu v Cannes.Měsíc Jupitera

Scifi thriller z Maďarska, který potěší všechny nadšence akčních scén. Příběh vypráví o syrským uprchlíkovi Arjanovi, jehož na maďarské hranici postřelí a on v sobě objeví schopnosti levitovat. Film, za kterým stojí režisér Kornél Mundruczó, má prý nejsugestivnější automobilovou honičku roku.

Pěstírna

I festival v Karlových Varech podlehl novému trendu a dává prostor tvorbě internetových médií. Snímek Pěstírna, popisován jako první thriller českého internetu, v režii Andyho Fehua, je od 13.dubna k vidění online na stream.cz. Pobyt v zeleni s tropickým klimatem a asijskými specialitami nemusí symbolizovat pozemský ráj.

Vnitřní Slunce

Juliette Binochová hraje rozvedenou umělkyni Isabelle žijící v Paříži. Isabelle si na jednu stranu nemůže stěžovat na nedostatek mužské přízně. Má románek s milým umělcem, se sobeckým bankéřem a s mnoha dalšími, sama ale neví, jednak s kým být, jednak jestli se vůbec chce zamilovat. Film se svým zpracováním hodně podobá dílům od Woodyho Allena nebo Noaha Baumbacha.


Oklamaný

Děj příběhu je zasazený do roku 1864, kdy v USA zuří občanská válka a raněného unijního vojáka Johna v podání herce Colina Farrella zachrání chovanky dívčího semináře, pod vedením přísné Nicole Kidman a učitelky Kirsten Dunst. Mužská přítomnost samozřejmě dívky a ženy nenechá chladnými. Režii má na svědomí uznávaná Sofie Coppola, která za tento snímek, jako druhá žena v historii, získala cenu za nejlepší režii v Cannes.


Dobrý Časy

Robert Pattinson hraje lupiče Connieho, jehož osudem jsou bankovní trezory v New Yorku. Na poslední práci si však Connie přizve na pomoc svého mentálně postiženého bratra, akce se ale zvrtne a Connie teď má před sebou nelehký úkol. Musí svého bratra zachránit z vězeňské nemocnice. Pro Roberta vskutku impozantní role. New York nikdy nepůsobil neurotičtěji.

Happy End

Tak trochu satira od mnichovského rodáka Michaela Hanekeho ukazuje rodinku z moderního evropského buržoazního prostředí. Anne Laurentová chladnou rukou vládne rozpadající se rodině i firmě v severofrancouzském Calais. U otce Georgese se začíná projevovat demence, syn Pierre pije jako duha a firma se kvůli němu ocitne v existenčních problémech, Annin bratr Thomas se věnuje avantýrám a třináctiletá dcera Eve sleduje okolí zpoza svého smartphonu.


0 komentářů:

Okomentovat

My Instagram