Medvěd v kleci

by - 06 ledna

Doufám, že jste si všichni celý Vánoce a Silvestr užili, o svátcích si odpočinuli, byli se svými nejbližšími, konec roku řádně oslavili a do novýho vykročili pravou nohou! :)

Říká se jí komfortní zóna. Kolem ramen nás svírá pocit bezpečí a jistoty, cítíme se v ní dobře a nic zlýho nám nehrozí. Ale jestli chcem od života něco víc, musíme tuhle komfortní zónu opustit, změnit zaběhlý způsob myšlení, vykročit za svou vnitřní hranici a přijmout nový výzvy, události a emoce. Nedávno jsem četl jeden příběh, který s tebou chci sdílet. Jmenuje se Medvěd v kleci. 

V jedné malé ZOO měli medvěda. Velmi dlouho ho drželi v malé kleci, kde mohl udělat jen čtyři kroky tam a zpět. Chodil tak celé dlouhé dny. Návštěvníci ho pozorovali a litovali: „Chudák, jak by asi byl šťastný, kdyby se dostal na svobodu !“ Čas plynul, zoologická zahrada se dočkala dotací a velkých změn. Všechna zvířata dostala velké výběhy, klece a voliéry. Bylo tam mnoho zeleně a v medvědově výběhu byl dokonce bazén. Pracovníci ZOO už se těšili, jak se to velké zvíře zaraduje, až ho z těsné klece vypustí do prostorného výběhu.

Ten očekávaný den konečně přišel. Medvěda přesunuli do tranzitní klece a pomalu převáželi k novému výběhu. I během této cesty chodil medvěd v přepravní kleci své čtyři kroky tam a zpět.

Nakonec ho tedy pustili do nového prostoru. Medvěd se rozhlédl, opatrně udělal jeden krok, druhý, třetí a čtvrtý. Pak se otočil a udělal čtyři kroky zpět. A znovu. A zas. Nedokázal pochopit, že tyče jeho klece, které mu tak dlouho bránily ve volném pohybu, existují teď už jen v jeho mysli. Tyče v paměti zvířete byly ještě pevnější, než ty reálné.


Vymanit se ze spárů komfortní zóny a přestat se bát dát příležitost novým věcem neznamená učinit to největší a nejzásadnější rozhodnutí, začni malými kroky a sleduj, co to s tebou dělá.
Text a foto Czech Blondýn/Lukáš

Mohlo by se Vám líbit

0 komentářů